Indywidualny projekt domu polecam każdemu, kto zamierza zrealizować inwestycję budowy domu.
Dlaczego? Jest wiele argumentów przemawiających za. Budowa domu to poważna sprawa, nie chcę pisać że buduje się raz w życiu, choć w wielu przypadkach tak jest. Co za tym idzie należy dołożyć wszelkich starań by na każdym etapie procesu inwestycyjnego zapewnić możliwie najlepsze rozwiązania i najwyższą jakość.
Proces tworzenia projektu indywidualnego można podzielić na następujące etapy:
– działania wstępne przygotowujące (rozpoznanie),
– wykonanie koncepcji projektowej,
– projekt budowlany w zakresie składanym do urzędu,
– projekt budowlany techniczny do budowy,
– opcjonalnie projekt wykonawczy.
Pierwszym krokiem jest wybór dobrego, doświadczonego, utalentowanego architekta, który poprowadzi Was przez cały proces, od pierwszego spotkania aż, po zakończenie budowy.
Jest to druga i zarazem jedna z najważniejszy decyzji związanych z budową. Druga, bo pierwsza, to decyzja by budować 🙂
Etap I: Rozpoznanie. Doświadczony architekt będzie wiedział jak Wam pomóc w inwestycji. Przeprowadzi wywiad w celu ustalenia wytycznych do projektowania domu. Ustali wspólnie z Wami jaki ma być wasz dom. Jaki ma być duży, ile ma mieć pokoi, w jakiej technologii i stylistyce ma być wybudowany. Ponadto skonfrontuje i zweryfikuje Wasze oczekiwania względem, przepisów i możliwości wynikających z lokalizacji działki, jej cech. Ta część pracy określana jako działania wstępne, wykonane rzetelnie dają podstawę do rozpoczęcia pracy nad koncepcją architektoniczną.
Etap II: Koncepcja projektowa. Z punktu widzenia kreacji to najważniejszy etap. Na bazie zebranych wcześniej danych i wytycznych, po zapoznaniu się z lokalizacją pod budowę domu, architekt wykonuje projekt koncepcyjny. Uwzględniając wiele czynników, m.in. strony świata, z której strony jest dojazd i dojście do działki, geometrię działki, sąsiedztwo, Wasze wskazówki, życzenia i wytyczne co do tego jaki ma być dom, architekt tworzy projekt koncepcyjny. Praca nad nim jest rozwojowa, tzn architekt cały czas konsultuje się, przedstawia pomysły i sugestie w formie rysunków roboczych, płaskich i przestrzennych. Cały proces tworzenia koncepcji zajmuje kilka tygodni, aż do uzyskania wersji finalnej, z której Wy, jak i architekt będziecie zadowoleni. Należy pamiętać że ten etap jest niezwykle ważny. To teraz trwa praca twórcza i teraz są wymyślane rozwiązania funkcjonalne, estetyczne oraz koncepcyjne techniczne Waszego wymarzonego domu. Pracy nad koncepcją nie powinno się przyspieszać, to proces, który wymaga czasu, wielu korekt i zmian, niejednokrotnie krytycznego podejścia wszystkich zaangażowanych. Nie należy się zgadzać na pierwsze lepsze rozwiązania.
Na gotowy projekt koncepcyjny z reguły składają się:
– zwięzły opis,
– koncepcyjne zagospodarowanie terenu,
– rzuty kondygnacji,
– jeden lub kilka charakterystycznych przekroi,
– widoki elewacji,
– wizualizacja 3d domu z zewnątrz, kilka ujęć.
Obustronna akceptacja koncepcji projektowej kończy ten etap. Należy pamiętać że kolejne etapy procesu to już tworzenie dokumentacji budowlanej, technicznej, która polega na uszczegóławianiu rozwiązań a nie zmienianiu i tworzeniu od nowa.
Etap III: Projekt budowlany. To dokumentacja, której forma jest zdefiniowana w przepisach. Jej zawartość ma być zgodna z zakres określonym w specjalnym Rozporządzeniu i ustawie Prawo budowlane.
Projekt budowlany dzieli się na trzy części:
– Projekt zagospodarowania terenu (działki),
– Projekt architektoniczno-budowlany,
– Projekt techniczny.
Są jeszcze załączniki projektu budowlanego, gdzie zamieszcza się wszystkie niezbędne, związane z inwestycją dokumenty.
Część dokumentacji składa się wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę do urzędu (starostwo powiatowe)*. Jest to Projekt zagospodarowania terenu i Projekt architektoniczno-budowlany oraz załączniki projektu budowlanego. Projekt techniczny natomiast, przekazywany jest kierownikowi budowy i ekipie budowlanej.
*w dużych miastach często jest tak, że są miastami na prawach powiatu, czyli w tedy składamy wniosek o pozwolenie do urzędu miasta, a decyzje wydaje burmistrz lub prezydent miasta.
Reasumując, projekt indywidualny, w możliwie najwyższym stopniu jest w stanie sprostać wymaganiom inwestora, zarówno funkcjonalnym, technicznym i estetycznym i jak najlepiej dopasować projektowany dom do działki i sąsiedztwa.
Należy też wiedzieć, że dzięki realizacji budowy na podstawie wykonanego projektu indywidualnego, na etapie projektowania jesteśmy w stanie optymalizować rozwiązania funkcjonalne, estetyczne, techniczne, tak by koszt inwestycji był akceptowalny przez inwestora.
Jest jeszcze bonus, polegający na tym, że Wasz wymarzony dom jest niepowtarzalny! Jedyny taki. Korzystając natomiast z projektu typowego, nie mamy gwarancji, że w sąsiedztwie nie powstanie taki sam dom.