Poniżej lista najczęściej używanych pojęć branżowych lub skrótów związanych z projektem domu.
MPZP – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to uchwała gminy określająca w jaki sposób na danym terenie można realizować zabudowę. MPZP zawsze składa się z tekstu uchwały i załącznika graficznego – rysunku planu miejscowego. Z treści i z rysunku, dowiemy się czy wasza działka jest przeznaczona pod zabudowę. To najważniejsze. Zakładając że tak, trzeba ustalić jaki jest symbol zabudowy na waszej działce – jeśli chcecie budować dom działka musi być przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, zagrodową lub inną z dopuszczeniem zabudowy mieszkalnej. Analizując treść uchwały, ustalimy wymagania szczegółowe dot. możliwości realizacji zabudowy. Wskaźniki powierzchniowe, inne parametry takie jak np. maksymalna wysokość, kolorystyka budynku itp.
WZ – decyzja ustalająca warunki zabudowy, dla terenów, gdzie gminy nie wykonały uchwał MPZP dotychczas można było uzyskać decyzję ustalającą warunki zabudowy. Jest to dokument wydawany w gminie, na wniosek inwestora, określający w jaki sposób można zabudować nieruchomość. Należy wiedzieć że nie zawsze taką decyzję można uzyskać. Teren, który objęty jest wnioskiem o WZ musi spełnić kilka kluczowych warunków. Najważniejszy z nich, to kwestia istnienia zabudowy na działkach sąsiednich dostępnych z tej samej drogi publicznej.
Decyzja pozwolenie na budowę – dokument wydawany przez starostę danego powiatu (w miastach burmistrza lub prezydenta) zezwalający na rozpoczęcie budowy, np. domu. Aktualnie jest możliwość budowy domu o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę (trzeba dokonać zgłoszenia do Starostwa). Nie zwalnia to z konieczności de facto uzyskania wcześniej tych samych dokumentów i wykonaniu projektu budowlanego oraz dotyczy tylko inwestycji, których obszar oddziaływania mieści się na terenie inwestycji.
Powierzchnia zabudowy – jest to podstawowa definicja budowlana, w uproszczeniu oznacza powierzchnię rzutu domu po zewnętrznym obrysie muru.
Powierzchnia użytkowa – w rozumieniu potocznym to suma powierzchni pomieszczeń w budynku, należy jednak wiedzieć, w odniesieniu do definicji legalnej powierzchni netto, formalnie powierzchnia użytkowa jest tylko składową powierzchni pomieszczeń w budynku, a uzupełniają ją powierzchnia komunikacji i usługowa.
Powierzchnia netto –jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń w budynku przywołana w przepisach budowlanych.
Powierzchnia biologicznie czynna – ogólnie to powierzchnia porośnięta zielenią oraz powierzchnia zbiorników wodnych z nieutwardzonym dnem (basen nie zalicza się).
Wskaźnik zabudowy – wymieniany najczęściej w MPZP lub WZ. Maksymalny wskaźnik definiuje maksymalną powierzchnię zabudowy budynku. Jest to stosunek powierzchni zabudowy budynku do powierzchni terenu inwestycji przewidzianego pod zabudowę. Czyli jeśli maksymalny wskaźnik dopuszczalny w MPZP wynosi 0,3, nasza działka ma powierzchnię 700m2, to 700×0,3=210, czyli maksymalna powierzchnia zabudowy domu może wynosić 210m2.
Wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej – wymieniany najczęściej w MPZP lub WZ. Wskaźnik minimalny definiuje minimalną wymaganą powierzchnię zieloną terenu po realizacji inwestycji.