Projekt typowy (inaczej katalogowy lub gotowy).
Obecnie mamy na rynku wiele stron w Internecie oferujących projekty typowe.
Przeglądanie projektów typowych jest pomocne w ogólnym zorientowaniu się w tematyce, pozwala na określenie swoich preferencji estetycznych i pozwala wstępnie określić swoje potrzeby funkcjonalne.
Póki nie mamy konkretnej lokalizacji pod budowę domu (działki budowlanej) na przeglądaniu należy poprzestać.
Kolejnym krokiem jest zakup działki budowlanej.
Dopiero posiadając działkę możemy określić uwarunkowania przestrzenne dla naszego wymarzonego domu, tj. określić jak usytuowana jest działka względem stron świata, względem dojazdu, drogi, czy zieleni otaczającej i innych budynków na działkach sąsiednich (zacienianie i przepisy ochrony przeciwpożarowej), ukształtowanie terenu (czy działka jest płaska, nachylona). Analiza powyższych warunków pozwoli określić jak funkcje domu (czyli z której strony wejście, wjazd do garażu, z której salon i taras, z której sypialnie i inne pomieszczenia) powinny być zlokalizowane względem stron świata, frontu działki, dojazdu, sąsiedztwa.
Dodatkowo należy zapoznać się z wymogami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego określającym parametry jak: jak duży dom może być, jaką powierzchnię zabudowy można zrealizować, ile powierzchni zielonej ma pozostać po realizacji itp.
Ponadto trzeba dokonać analizy infrastrukturalnej, czyli ustalić jakie sieci i jaka infrastruktura znajduje się na działce lub w sąsiedztwie. Może się np. okazać, że w okolicy nie ma w ogóle sieci gazowej, a w potencjalnie wybranym projekcie typowym kwestię ciepłej wody i ogrzewania rozwiązano w oparciu o gaz.
Dopiero teraz można precyzować poszukiwania idealnego projektu. W praktyce może się okazać że idealny nie istnieje, a jedynie jesteśmy w stanie znaleźć projekt poprawnie pasujący do naszej działki.
Kwestia zmian w projekcie typowym:
Projekty typowe nie lubią zmian. Możemy w miarę bezproblemowo wprowadzać niewielkie korekty, tzw. nieistotne, czyli np. delikatna korekta układu ścianek wewnętrznych, przesunięcie okna, zmiana kolorystyki.
Należy pamiętać że potencjalnie każda korekta zmieniająca kubaturę, wysokość, wymiary rzutu budynku, technologię wznoszenia, jest w praktyce trudna do wdrożenia, lub wręcz niemożliwa, projekt typowy ulega całkowitej zmianie (szczególnie jest to odczuwalne dla branż).
Od sprzedawcy projektu typowego otrzymujemy tylko wersję papierową lub postać elektroniczną nieedytowalną, czyli projektant adaptujący wszystkie korekty wykonuje najczęściej ręcznie.
Wnioski:
Nie polecam, ale pod pewnymi warunkami można skorzystać z projektu typowego i wykonać jego adaptację.
– jeśli działka jest płaska lub nachylenie nie przekracza 5%,
– wybrany projekt spełnia wymagania określone przez inwestora,
– wybrany projekt pasuje do działki i nie wymaga zmian (dopuszczalne drobne korekty),
– wybrany projekt spełnia wymagania określone w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania,
– zastosowane w projekcie rozwiązania techniczne są kompatybilne z istniejącą w terenie infrastrukturą,
– wybrany projekt spełnia przepisy ochrony przeciwpożarowej względem zabudowy sąsiedniej.